Reálie

15. března 2016 v 20:48
Počátky Lycée de Arpajon sahají až do druhé poloviny 19. století. Přesněji do července roku 1870, kdy za vlády Napoleona III. vypukla prusko-francouzská válka. Původním cílem školy byla ochrana a dočasné útočiště poskytnuté mladistvým z bohatých pařížských rodin, v případě, že by mělo dojít k obléhání Paříže. Jelikož nebylo příliš mnoho času, stavění nové budovy nepřicházelo v úvahu a tak se jeden z Napoleonových rádců, který měl projekt na starost, rozhodl využít pomalu chátrající a nepoužívaný zámek z 16. století v malém městečku několik kilometrů od Paříže.

Provoz školy byl započat již v půli srpna toho roku, jen pár týdnů před tím, než byl panovník zajat a Paříž tak nebyla již více ani krapet bezpečným místem. Nikdo si nevšímal této malé společnosti mimo centrum dění a tak škola i v průběhu války vzkvétala. Žákům se během půl roku naskytovaly stále nové a nové možnosti studia a každý si tak přišel na své. I prostory školy byly každým dnem zkrášlovány a to z financí samotného Gérarda Bordeho, který školu založil. Díky těmto důvodům a velké oblíbenosti u samotných žáků škola pokračovala i po skončení války a získala tak dlouholetou tradici.

Po desetiletí byla budova několikrát přestavována a rekonstruována, ale vše je stále udržováno nejlépe v původním stylu, snad jen s tím rozdílem, že učebny jsou vybaveny poněkud modernější technologií a pokoje v internátní části budovy už neodpovídají tomu zámeckému přepychu z předminulého století.Studium na Lycée de Arpajon trvá nyní tři roky, stejně jako na ostatních středních školách ve Francii, studenti zde mají kromě všeobecného vzdělání na vysoké úrovni možnost vybrat si zaměření. Na výběr mají ze studia IT, umění, studia jazyků, přírodních věd, techniky a psychologie.

Stipendium je poskytováno vždy pouze dvěma lidem v ročníku, byly zde už případy, že škola poskytla jednomu studentovi navíc výjimku, tato situace však nastává jen ve velmi vyjímečných případech a nestává se to vícekrát, než jednou za desetiletí. Jinak je potřeba zaplatit vysoké školné, díky kterému na škole najdete především lidi z bohatých rodin.

Zdejší profesorstvo je vybíráno z prvotřídní pečlivostí, na kterou rád dohlíží i sám ředitel, Valentino Cloutier. Na škole není člověka, který by tuto ikonickou osobu neznal. Už několik let profesor Valentino (jak sám sebe rád označuje) odmítá odejít do důchodu a v jeho 83 letech si tak stále rád drandí chodbami zámku, zdraví vesele každého studenta a snaží se o každém z nich mít alespoň nějakou malou informaci, kterou dokáže vytáhnout na potkání.


Pobyt na internátu je nedílnou součástí studia na Lycée de Arpajon, není sice povinností, jako spíše tradicí, ale bývá zvykem, že i lidé ze samotné Paříže, která není od města opravdu nijak zvlášť daleko, žijí přímo ve škole. Je tvořen z celého jednoho zámeckého křídla a rozdělen na část dívčí a na část chlapeckou. Naleznete zde několik společenských místností a velkou knihovnu obsahující všechny svazky potřebné pro studium propojenou s prostorami školy. Zároveň je to také místo, kde se odehrávají ty nejsrdceryvnější příběhy studentů... Jak jinak by to také v domě až po strop naplněném výrostky, se kterými často ještě mlátí puberta, mohlo být.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama